Muzea w Sao Paulo

Muzea. Coś o czym jeszcze nie pisałam. Jest to jakiś sposób na zwiedzanie, poznawanie historii i kultury Brazylii. Osobiście- wcale nie mój ulubiony. W Polsce muzea są nudne. Przepełnione wojną, zmarłymi żydami i portretami królów.
Ale tutaj historia ma jakby inny charakter: Brazylijczycy królów mieli dwóch, wojny- porównywalnej do II światowej- nie mieli wcale. To raczej, historia, okrutnej czasem, kolonizacji i wiecznego, nieustannego mieszania się gatunków, ras i narodowości.
Prawie każdy z brazylijczyków jest w stanie powiedzieć o sobie: "Jestem europejczykiem (portugalczykiem, hiszpanem, włochem, polakiem), "Jestem japończykiem", "Jestem afrykaninem". A z drugiej strony, każdy z nich będzi 100%towym brazylijczykiem- i to wcale nie jest zaprzeczenie.


"What happens in Brasil", Me and Jenny from India
1. PINACOTECA
Historia powstawania sztuki brazylijskiej jako osobnego gatunku sztuki. Wisi tam mój ulubiony obraz "Saudades" Almeidy Junior ("Tęsknota")

2. MASP
Muzeum sztuki, raczej popularne niż ciekawe. Znajduje się w centrum, na Avenida Paulista.  Zawiera duży zbiór obrazów wielu znanych artystów.

3. IBAPUERA PARK- genialny park, ogromny, w którym większość paulistańczyków uprawia sporty.

4. MUSEUM LASAR SEGALL- tu przydałoby się wygooglać, kim był Lasar Segall. Niewielkie muzeum, w którym pobierałam naukę grafiki tradycyjną metodą. Można zobaczyć wiele prac tego genialnego artysty.

5. IPIRANGA
Jedno z najważniejszych muzeów w Brazylii.
Muzum otoczone przepięknym parkiem. W środku zawiera niestety portrety znanych osób i meble. Ciekawe doświadczenie, jeśli porównasz to muzeum z wieloma w podobnym stylu w Polsce i w Europie. Na każdym kroku widać ślady kolonizacji- nianie są czarne, przyrządy do trzymania niewolników za gablotą, obrazy przedstawiające uprawę kawy. Poza tym wszystko normalnie.

6. GALERIA DE ROCK

For those who about to rock, we solut you!
Nie jest to co prawda muzeum, raczej galeria handlowa, ale jest jednym z najciekawszych miejsc Sao Paulo. Można tam kupić wszystkie gadżety związane z subkulturą rocka, zrobić piercing, tatuaż. A przede wszystkim jest to miejsce w którym można spędzać czas, "hanging out with your friends".7. LIBERDADE
Ciekawostka- japońska dzielnica miasta. W Porównaniu do Nowego Yorku, Chicago etc. gdzie istnieją chińskie dzielnice, w Sao Paulo istnieje dzielnica czysto japońska. Jest tu wiele malutkich marketów z azjatycką żywnością, najlepsze bufety sushi i wiele pamiątek. Wieczorem z podświetlonymi światełkami wygląda po prostu uroczo! Warto się w niej zagubić na kilka chwil w drodze na Avenida Paulista czy Rua Augusta.

8. MERCADO MUNICIPAL
Coś dla miłośników brazylijskich specjałów- tu właśnie można spróbować tradycyjnego pastel czy też ogromnej kanapki z mortaldelą. Poza tym targ oszałamia ilością i różnorodnością owoców. Definitywnie warto!

What to see in SAO PAULO?

1.PINACOTECA
2.MASP

3.IBAPUERA PARK
4.MUSEU LASAR SEGALL
5.IPIRANGA
6.GALERIA DE ROCK
7.LIBERDADE
8.MERCADO MUNICIPAL

Lais Cruz, Thank You so much for showing me museums of Sao Paulo, It was so amazing from you!
Paula Fernanda, Thank you for showing me Liberdade!
Lara, Vitoria, Larissa- Thank you for showing me Galeria de Rock! I had so much fun!
Wonderful Polish Prist- Thank you for showing me Ipiranga!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brigadeiro

Surfing.

Zapiekanka z Bacalhau. Przepis.